Aug
1
2011

Zehirli Boya Seçimi

Bütün denizlerde, miktar ve çeşitlilik açısından farklılık göstermekle birlikte, teknelerin kirlenmelerine yol açan canlılar bulunur. Teknelerde oluşan kirlilik, teknenin nerede bağlı olarak durduğuna, ne sıklıkta seyir yaptığına ve kullanılan zehirli boyanın tipine göre değişir.

Örneğin tatlı sularda oluşan kirlilik çok hafiftir. Buna karşılık denizler ve akarsu ağızları planktonlar, yosun sporları ve diğer deniz canlıları ile doludur.

Planktonlar Avrupa kıyılarına genellikle Golf Stream gibi sıcak okyanus akıntıları ile gelir. Güneybatı yönüne dönük sahiller en büyük sıkıntıyı çekerler. Su sıcaklıklarındaki değişliklikler, endüstriyel ve tarımsal atıklar bir nehir ağzından diğerine deniz yaşamı üzerinde farklılıklar oluştururlar.

Bu ilkel organizmalar üzerine yerleşebilecekleri ve büyüyebilecekleri bir yer ararlar. Zehirli boya üreticisinin amacı bu organizmaların üremesini engellemektir.

İdeal bir zehirli boya sezon sonrasında minimum temizlik gerektirmeli ve teknenin, istendiği zaman en üst süratlere çıkabilmesini sağlamalıdır. Bu durumun tam aksi olarak zayıf korumalı bir teknede organizmalar hızla çoğalacak ve acil manevraları bile yapmak güçleşecektir.

İyi yapılmayan korumalar motor yatlarda ciddi miktarlarda yakıt sarfiyatına, ahşap teknelerde ise yüksek maliyetli tamiratlara sebep olabilirle

Şu anda piyasada 4 tip zehirli boya bulunmaktadır:
1.Sert/hard: Sert tabir edilen zehirli boyaların bağlayıcıları erimeyen tiptendir. Böylece biyositin açığa çıkma oranı ve koruma performansı sezon boyunca düşer. (Coastal Hard)
2.Geleneksel: Bu tip zehirlilerin bağlayıcıları erimeyen tiptendir. Böylece biyositin açığa çıkma oranı ve koruma performansı sezon boyunca düşer. (Coastal Hard).
3.Yumuşak/ablatif: Ablatif zehirli boya içerisindeki bağlayıcı suda yumuşayarak biyositin açığa çıkmasını sağlar. (Performance).
4.Self polishing: Bu tür zehirli boyaların bağlayıcıları kontrollü bir oranda erimek üzere formüle edilmiştir. Böylece her zaman yeni bir biyosit tabakasının en üstte yer alması sağlanır.(NonStop, Mare Nostrum, Megayacht Antifouling Imperial)

1. Tekneme her sene zehirli boya uygulamam şart mı?

Teknelerin büyük bir kısmı, yaz başında en iyi performansı elde edebilmek için , bahar ayarında zehirli boya ile boyanır.

Normal seyir ve arada bir yapılacak yarışlar için her sezon iki kat NonStop uygulamak yeterlidir. Suyun sürtünme etkisinin daha fazla olacağı su hattı, keskin köşe ve girintilere bir kat daha uygulamak performansı arttıracaktır. Uzun bir seyahat planlıyorsanız ya da iki-üç sezon teknenizi karaya almayacaksanız, beş kata kadar Non Stop uygulaması yapılabilir.

Yarış tekneleri için iki kat, yarış için uygun parlak bir yüzey istenildiği takdirde de üç kat Performance uygulanmalıdır. Yarış zehirlilerinin performansları sezon ortasında doğru düşebilir ve fırça ile aşındırma yapmak gerekebilir.

Not: Non Stop Beyaz ya da Super Sargasso alüminyum teknelerde self polishing zehirli olarak kullanılmalıdır. Alüminyum teknelerde ayrıca Aqualine ya da Performance kullanılabilir.

2. Ne kadar zehirli boya almalıyım?

Aşağıdaki tablo 2 kat zehirli boya sarfiyatı için pratik bir rehberdir. Ancak tekne tipleri farklı olduğundan verilen rakamlar yaklaşık değerlerdir.

3. Kullandığım zehirli boya tipini değiştirebilir miyim?

Birkaç istisna dışında piyasadaki zehirli boyaların büyük kısmı Penguin Yachting zehirlileri ile tekrar boyanabilirler. Eğer bir sorununuz var ise, Jotun’la ya da tedarikçiniz ile temasa geçiniz.

A. Gevşek zehirli boyayı temizleyiniz. Islak 180 numara zımpara ile zımparalayınız. Tatlı suyla yıkayınız. kalın bir kat Vinyl Primer uygulayınız.
B. Islak 180 numara zımpara ile zımparalayınız. Tatlı suyla yıkayınız.
C. Eski zehirli boyayı tatlı su ve fırça ile temizleyiniz.

Not: Yüksek basınçlı yıkama ekipmanları çok dikkatli kullanılmalıdır.

4. Alüminyum teknemi ve kuyruğu nasıl koruyabilirim?

Bakır içeren zehirli boyalar galvanik korozyona sebep olacaklarından alüminyum tekne ve kuyruklarda kullanılmamalıdırlar. Diğer teknelerin tamamı herhangi bir tip zehirli ile boyanabilir. Ancak teknenizde alüminyum bir kuyruk var ise kuyruk ve bakır içeren zehirli boya arasında en az 1cm boşluk bırakmak gereklidir. Jotun, alüminyum tekneler için galvanik korozyon tehlikesini ortadan kaldıran bakır ve kalay içermeyen zehirli boyaları ilk üreten firmalardan biridir. Penguin Yachting serisinde Performance alüminyum gövdeler, Aqualine ise kuyruklar ve daha küçük alüminyum alanlarda kullanılmak üzere geliştirilmiştir.11 Yorum

 • Merhaba,
  4.5 mt aleminyum surat teknem var. Zehirli boya tavsiye edebilirmisiniz?
  Saygilar.
  Ates Kemal Dogan

 • Sayın yetkili;

  İki arkadaş 10 m Ahşap epoksi kaplama motoryat aldık sürati fazla değil 11 mil yapıyor. Adana yumurtalık limanında bağlanaıyor
  1- Bizim hangi zehirli boyayı kullanmamız gerekiyor?
  2- Kaç lt almamız gerekir?.
  3- Kaç kat vurmamız gerekmektedir?.
  Bu bilgileri verirseniz sevinirim sanırım önceki zehirli boyası jotun olsa gerek.

  • Sayın Cüneyt Tatlısu;

   Öncelikle daha önceden kullandığınız zehirli boya Jotun olduğu için aynı marka ürünü tercih etmenizde fayda olacaktır zira zehirlinin altında astar olduğu için tekrar astar uygulamanıza gerek kalmayacaktır.

   Bu markada size uygun iki ürün bulunuyor. Mare Nostrum (bir sezonluk zehirli boya) ve Nonstop (iki sezonluk zehirli boya). Her ikisini de güvenle kullanabilirsiniz, Nonstop daha efektif bir boya olduğundan bağlama yerindeki suyun temizliğine bağlı olarak seneye tekrar aynı işlemi yapmanıza gerek kalmayabilir.

   Eğer boyanın markasından emin değilseniz astar da dahil olmak üzere jelkota kadar kazıyıp baştan astar uygulaması yapmanız gerekmektedir. Sizin tekneniz için her kata yaklaşık 3 litre boya gerekecektir,bu durumda 3 galon (7,5 lt) boya ve 1 galon astar almanız gerekir.

   Uygulama ile ilgili sıralamayı aşağıda bilgilerinize sunuyoruz.

   1.Tekneniz üzerindeki zehirli boya jelkota kadar kazınır (Yeni astar atılacaksa) ve yeni astar için yüzey iyice temizlenerek kuruması beklenir.

   2.Bir kat astar uygulanır ve 8 saat beklenir.

   3.Zehirli boya çok iyi karıştırılarak inceltilmeden rulo ile birinci kat uygulanır ve 8 saat beklenir.

   4.Zehirli boyanın ikinci katı aynı şeklide atılır. (Eğer elinizde boya kalırsa 8 saat bekleyerek üçüncü katı da atarak işlemi pekiştirmenizde yarar var. Açılmış boya kutusunu asla saklamadan sonuna kadar kullanın.)

   5.Son kat uygulandıktan 12 saat sonra istediğiniz zaman denize indirebilirsiniz

   Ürünlerin Deniz Dükkanı web sayfası adresleri şöyledir;

   http://www.denizdukkani.com/jotun-vinyl-primer-astar
   http://www.denizdukkani.com/jotun-mare-nostrum-sp-zehirli-boya
   http://www.denizdukkani.com/jotun-nonstop-zehirli-boyalar

   Daha detaylı bilgi almak isterseniz bize telefon veya mail yoluyla ulaşabilirsiniz.

   Saygılarımzla.

 • bilgilendirme için teşekkürler.

 • SENEDE 4 AY DENIZDE – 8 AY KARADA DURAN SURAT TEKNESI ICIN HER SENE ZEHIRLI YAPTIRMAK GEREKIYORMU ?

 • 4,50 fiber teknem var. denize bağlayalı 1 ay oldu ,hafiften yosun bağlamaya başladı tekne. ilk zehirlisini ne zaman yapmam uygun olur? ve ne kadar boya ve astar almam gerekir? teşekkürler

  • Merhaba Mehmet Bey,

   Teknenizi suya atmadan önce zehirli boya uygulaması yapmanız gerekiyordu ama yine tekneyi karaya çekip uygulama yapabilirsiniz. Tabii yosunları vs. temizledikten sonra.
   Astar ve boya almanız gerekiyor.
   Size tavsiyemiz Jotun un Vinyl Primer astarını kullanmanız ve üzerine Jotun Mare Nostrum zehirlisinden uygulamanız. Aşağıdaki linklerden ürünlere ulaşabilirsiniz.

   Zehirli boya astarı :
   http://www.denizdukkani.com/jotun-vinyl-primer-zehirli-boya-astari

   Zehirli boya için:
   http://www.denizdukkani.com/jotun-mare-nostrum-sp-zehirli-boya

   • Tekne son kat boyaları için tavsiyeniz varmıdır?Teşekkürler

Yorum veya Sorunuzu Yazın

Current day month ye@r *