Nov
10
2010

Yakıt Çeşitliliğine Göre Deniz Motorları – Benzinli / Dizel / Elektrikli / LPG’li Deniz Motorları

YAKIT ÇEŞİTLERİNE GÖRE DENİZ MOTORLARI

Deniz motorları yakıt çeşitliliği bakımından iki gruba ayrılır. Bunlar dizel deniz motorları ve benzinli deniz motorlarıdır. Dizel ve benzinli motorlarda temel fark ateşlemedir.

(1) Benzinli motorlar, bujiler yardımı ile hava ve benzinin ateşlenmesi sonucu oluşan patlamasıyla hareket alırlar. (2) Dizel motorlarda ise ateşleme tertibatı yoktur, sıkışan ve harareti yükselen havanın içine enjektörler ile püskürtülen mazotun patlaması sonucu hareket başlar.

Tohatsu 25hp 2 Zamanlı

(Bilindiği gibi Türkiye de mazot ve benzine alternatif olarak 2010 yılında benzinli deniz motorları, LPG ile çalışır vaziyete getirilmiştir)

Kıçtan takma (3) elektrikli motorlar : Son yıllarda elektrik ile çalışan tekne motorları satışındaki artmayı küçümsememek gerekir. En büyük özellikleri sessiz, çevre dostu, ekonomik olmaları ve taşınma kolaylığıdır. Bunlar iç sularda ve durgun denizlerde sessiz çalıştıkları için daha çok kara avcılığı ve balık avında kullanılmak üzere üretilmişlerdir. Bu sebeple dünyadaki örnekleri gibi, teknede kerterize (hedeflenen yada hedef alınan nokta) normal bir motor ile vardıktan sonra sessiz ilerlemek için ikinci bir motor olarak da kullanılır. Satın alırken öncelikle dikkat edilmesi gereken, eğer tuzlu suda kullanılacaksa “Tuzlu Suda (Salt Water) Kullanılabilir özelliği” olmasıdır.

Elektrikli deniz ve iç su motorlarında dünyadaki en geçerli marka Minn Kota Elektrikli Motorlarıdır. Minn Kota Elektrikli Motor, 75 yıllık tecrübesi, güvenilirliği, dayanıklılığı ile Dünya’nın en çok satan elektrikli deniz motoru olma özelliğine sahiptir.

Eğer teknenizde ya da şişme (zodyak) botunuzda elektrikli motoru ikinci bir motor olarak bulundurmuyorsanız enerji tüketim değerlerini öğrenip akünüzün şarjının tam dolu olduğundan emin olmalısınız. Akü olarak tam kuru şarj aküler tercih edilmelidir. (Mutlu Tam Kapalı Silver Akü) Motorunuzu ve kuru şarj akünüzü alırken ev tipi akü şarj cihazı (redresör) almanızı tavsiye ederiz.

(4) LPG ile çalışan deniz motorları, ülkemizde çok yeni (2010) bir uygulama olmasına rağmen Avrupada daha önce kullanılmaya başlamış ve performans kaybına uğramadan %35-40′lara kadar yakıt tasarrufu sağladığı gözlenmiştir. Bunun yanı sıra  çevre dostu olması kaptanların tercihini kolaylaştıran bir başka özelliğidir. Motora hiçbir zarar vermediğini söyleyen LPG sistemi üreticileri, LPG’nin motoru koruyucu özelliği olduğunu belirtiyor ve sıvı yakıtların, yağın içine bıraktıkları karbon atıkları, yağı kısa sürede pislettiğini vurgulayıp LPG ile çalışan deniz motorlarında, yağın pislenmediğini ve motorun ömrünün uzadığını belirtiyorlar.

Otomobillerdeki sıralı sistem gibi çalışan tüplü deniz motorları, ilk çalıştırmada benzinle çalışıp daha sonra LPG’ye geçiyor. Tüpteki LPG’nin bitmesi halinde motor durmadan benzinle çalışmaya devam ediyor. Türkiye’de sistemi  TSE Onaylı Otogaz Kit Dönüşüm Firmaları monte ediyor. Motor, Makine Mühendisleri Odası (MMO) tarafından kontrol ediliyor ve böylece Onay Belgesine sahip oluyor.

Tekne sahiplerinin, bayilerde bulunan özel tekne tüplerini alırken ilk satın almaya özel MMO’dan aldıkları onay belgesini göstermeleri gerekiyor.

Özellikle iç sularda tekne ve şişme bot kullanan dostlarımıza sıvı yakıtın tamamının  hiçbir zaman motorlar tarafından yakılmadığını, %10 gibi büyük kısmının egsoz ile doğaya karıştığını hatırlatır, LPG’ye dönüş yapmalarını tavsiye ederiz.

Yazı dizimizin bir sonraki yazısı : SOĞUTMA SİSTEMİNE GÖRE DENİZ MOTORLARI

LAHUR MARINE

*Sitemizdeki yazı, resim, fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.3 Yorum

 • 250 hp içten takma benzinli bir motor normal seyir süratinde (2500-3000 devir/dak.)veya 25 mil/saat hızda
  gittiğinde bir milde veya bir saatte kaç lt. benzin tüketir?
  (ortalama)
  Aynı güçteki dizel bir teknenin tüketimi ne kadardır?

  Teşekkürler.

 • Merhabalar min kota elektrikli deniz ( tuzlu su ) motorunda şarj göstergesi var mı?

 • 25hp dıştan takma 2zamanlı yamaha marka deniz motorum var lpg ye dönüştürmek istiyorum motorun yağlama sistemi nasıl olacak sorun olurmu? resmi prosüdürü varmıdır? msn ye cevap verirseniz memnun olurum selamlar.

Yorum veya Sorunuzu Yazın

Current day month ye@r *