Jan
7
2011

Teknede Nasıl Isınılır? Tekne Isıtıcıları

Tekne de ısınma gerçekten önemli bir konudur. Ekonomik şekilde ısınan bir tekneye sahipseniz, denizde geçireceğiniz vakit artacaktır, buda sıcak bir teknenin önemini arttırır.

Tekneyi ısıtmanın (ve tabi iki de soğutmanın) en iyi yöntemi, teknenizde marin klima olmasıdır. Eğer teknenizin boyu ya da bütçeniz klimaya yetersiz ise, teknede ısınmanın başka yolarlıda var. Bu yazıda size tekne ısıtıcı sistemlerini anlatacağız. Tekne ısıtıcılarına geçemeden önce, teknede izolasyonun önemi ve basit önlemlerinden bahsedelim.
Her yerde olduğu gibi teknede de ısı izolasyonu, vakit ve para harcamaya değer bir harekettir. Kısaca izolasyona harcanan para ve vakit asla boşa gitmez. İzolasyon dendiğinde, hepimizin aklına büyük maliyetler ve uygulamalar geliyor, yanlışta değil. Aslın da tekne alt ve üst gövdesini izole etmek çok önemli ve faydalıdır, faydalı olduğu kadarda zordur (pahalıdır). İzolasyona büyük para harcamadan önce kontrol etmemiz gerekenlerden bahsedelim.

Teknesini yeni yapan ya da revize eden dostlarımız var ise, alt ve üst gövde izolasyonlarına vakit ayırmalarını öneririz. Sandviç sistem (sandviç sistemin asıl amacı hafiflik ve sağlamlıktır, izolasyonda ekstra faydasıdır) olmayan teknelerde, yapılabilecek işlemlerden biri, duvarları ve tavanı kaplamaktır. Kabin duvarlarını yeniliyor iseniz, gövde ve kumaş arasına yüksek dansite de (yoğunlukta) ve uygun kalınlıkta sünger kullanmanızdır. Gövde, sünger, kumaş laminasyonunun doğru yapılması önemlidir, çünkü doğru kürlenmeyen yapıştırıcı gövdenin gördüğü soğuk ve sıcak havalarda, yer çekimine dayanamayıp yapıştığı yerden ayrılacaktır.

Kumaşı gövdeye yapıştırırken kullanılan en yaygın yöntem, gövdeye derby ya da bally kimyasındaki yapıştırıcılar ile önce sünger yapıştırıp, sonra süngerin üstüne seçtiğiniz kumaşı yapıştırmaktır. Burada gövdeye önce süngerin yapıştırılmasının sebebi ısı izolasyonu değildir. Asıl amacı gövdedeki bozuklukların dış yüzeye yansımasını önlemektir. Isı izolasyonu ekstra faydasıdır. Bu uygulamayı, işi ucuzlatmak ve uygulamayı kolaylaştırmak için (eğer işi para ile yaptırıyor iseniz önemli bir konu) dansitesi ( 1kg/m3) az süngerler ile yaparsanız ısı izolasyonuna faydası az olacaktır.  Bizim önerimiz gövdeye süngeri yapıştırıp, daha sonra süngere kumaşı yapıştırmaktansa, fabrikasyon olarak hazırlanmış lateks sünger laminasyonlu hazır kumaş kullanmanızdır. Bu kumaşlar arabalarda kullanılan döşeme kumaşlarına benzer. Sünger ve kumaş asla birbirinden ayrılmaz. Kalın süngerli bulmanız zordur. Ama ince lateks sünger, yoğunluğu düşük kalın süngerden daha iyi izolasyon sağlar.  Kendinden laminasyonlu kumaşı uygulamak oldukça zordur, özellikle köşe ve kıvrımlarda. Derby uygularken dikkat edilecek konular var. Biri derby uygulaması doğru yapılmalı. Tutkal iki tarafada malzemelere yedirerek sürülmeli. Elinizi sürttüğünüzde, elinize yapışmayacak kadar (biraz daha fazla beklene bilir) donduğunda yapıştırılır. Avucunuzla yada zarar vermeyecek bir bez ile yapışacak yerlere baskı (ütüler gibi) yapılır.

En önemli konu, uygulamayı kendiniz yapıyorsanız mutlaka biraz uzağınızda başka biri sizi takip etsin. Kapalı alanda süreceğiniz uçucu madde içeren tutkalın sizi çarptığını, bilincinizi yavaşlattığını fark edemeyeceksiniz ve çok büyük ihtimal ile düşeceksiniz (ki tekne imalatı yaparken başımıza gelen olaylar). Olayın ciddiyetini anlatmak için başımıza gelen olaydan bahsedeyim. Döşemecimiz, seri üretimini yapmakta olduğumuz teknenin kabin içi duvar süngerlerini yapıştırırken, kıç havuzluk da, açık havada çalışan arkadaşımız derby kokusundan etkilenip olduğu yere oturup kalmıştı. İşiniz bittikten sonrada ayran içmeyi, yada yoğurt yemeyi unutmayınız.

Kumaş seçerken de özellikle tavanda terleme yapmayacak kumaşları seçmeniz önemli.

Kamara kapısının soğuk hava girişini tamamen önlediğinden emin olun. Eğer kamara kapısının arasından hava geçiyor ise, yapı marketlerde ve süper marketlerde bulabileceğiniz bu iş için hazırlanmış ince, yapışkanlı süngerleri (fitilleri) kullanabilirsiniz. Deniz koşullarına daha uzun dayanacak lateks tipi izolasyon fitili tercih ediniz.

Hatch ve lombozlarınızın contalarının sağlam olduğundan emin olun. Her sene kontrol etmeniz gereken bu contalar, teknenizin içine yağmur ya da serpinti suyu girmesini de önleyecektir. Eğer contanız iyice eskiyip sertleştiyse, önce hatchinizin ya da lombozunuzun kapatma kollarını ayar yeri var ise sıkıp geçici çözüm sağlaya bilirsiniz. Hatch ve lombozunuza conta alırken, marka ve modelinin sizinkine uygun olduğuna emin olun. Öncelikle orijinal contasını tercih ediniz, bulamıyor iseniz genel hatch contası alınız.

Kamaranızı, dışarıdaki hava ile irtibatını kestikten sonra içeriği ısıtmak düşünüldüğünden kolaydır. Alanın ufak olması nedeni ile, içeride yakacağınız ufak bir ispirto ocağı, gazlı soba ya da teknenin kendi lpg ocağını yaktığınızda içerisi kısa sürede ısınacaktır. Ama kamara içinde direk yanan ateşin yaratacağı sorunlardan dolayı önermiyoruz. Kamara içerisinde ısınmak için, ne ile beslenirse beslensin devamlı yanan ateş, havadaki oksijeni bitirip bunun yerine karbondioksit gibi zehirli gazlarını bırakır. Bu zehirli gazları üreten ısınma yöntemi emniyet açısından riskli olacaktır. Bir diğer eksisi ise, teknede işiniz bitip gittikten sonra, soğuyan kamaranın her yerinin havadaki su buharından dolayı ıslanmasıdır. Teknemizde her zaman rutubet ile verdiğimiz savaşta, doğrudan yanan ateşin saldığı bu su buharı işimizi biraz daha zorlaştıracaktır.

Hem ocak hem de ısıtıcı fikrinin kulağa hoş geldiğini biliyorum. İlle bir taşla iki kuş vurmak isteyen dostlarımız varsa onlara önerimiz, dünyaca ünlü WALLAS marka ısıtıcı olarak ta kullanılan ocalar olacaktır. Isıtıcı olarak ta kullanılan Wallas marka ocaklar, kabin içerisinde direk yanma yapmadığı, yanma hücresinin kapalı olmasından dolayı ortamdaki oksijeni kullanmaz böylelikle nem oluşturmaz ve zehirli gazlar salmaz. Aşağıda da inceleyeceğiniz ürünler çok şık, kalitelidir. Isınmak içinde kusursuz çözümdür.

Wallas Sıcak Hava Dağıtıcısı, bu ürün Wallas 800 serisi parafinli ocak ile kullanılmak üzere dizayn edilmiştir. 1200w güç üreten bu ocak kolaylıkla bulabileceğiniz gazyağı ile çalışmakta. Maksimum güç ile,  5lt gazyağı ile 40 saat çalışabilmekte. Çalışırken 12v enerjiye de ihtiyacı olan ocağın elektrik tüketimi 0.15A dir. Eğer tekneniz böyle bir ocağa uygun ise, saatte 0.07 ile 0.13 litre arası gazyağı harcadığını, yemek pişirmek ve ısınmak için mükemmel çözüm olduğunu belirtmek isteriz.

wallas

Wallas 88 DU Dizel Seramik Ocak, hayır yanlış yazmadık dizel seramik ocak. Bu çok şık seramik ocak Wallasın patentli ürünüdür. Bu ocak sayesinde özellikle bayanlar seramik ocağın şıklığına ve temizleme kolaylığına jeneratöre ya da lpgye ihtiyaç duymadan kavuşacaklar. Saatte 0.09 ile 0.19 litre mazot sarfiyatı olan bu ocağın 900W ve 1900W iki adet ocağı bulunmakta. 12V enerji ile çalışan bu ocak 19A enerji çekmekte. 1900W ısıtıcı olarak ta kullanabileceğiniz bu ocak kendi özel havalandırması ile ortamın havalandırmasını da sağlar. Bütçeniz ve tekneniz uygunsa bundan daha şık bir seçim olamaz.

wallas-seramik

Teknede ısınmanın başka bir yolu da, teknenin bağlı olduğu yerde kıyı beslemesi var ise yapı marketlerden ucuza alabileceğiniz maksimum 2000 W gücündeki, sıcak hava üfleyen fanlardan bir tane almaktır. Hele bir de, elektrik aldığınız yer de sayaç yoksa, sabit bir para ödüyor ya da elektrik parası bağlama parasına dahil ise ısınmayı biraz abartabilirsiniz. Her şey bu kadar kolay olamaz tahmin edeceğiniz gibi. Dikkat etmeniz gereken birkaç şey var. Öncelikle alacağınız fan termostatlı olsun, sıcaklığı çok abartmadan termostatı istediğiniz dereceye ayarlayın ki içerisi istenilen sıcaklığa geldiğinde fan devreden çıksın. Bunun sebebi devamlı çalışan 2000 W gücündeki ısıtıcı, teknenin 220 V tesisatının zayıf bir yerine zara verecektir, bu da yangın tehlikesi demektir. Fanınızı seçerken, devrilmeye karşı emniyet anahtarı olan tercih edin. Teknenin duvarına astığınızda ya da bir yere koyduğunuzda fan devrilir ve çalışmaya devam eder ise, yangın çıkartma ihtimali büyük olacak. Teknenizin 220 V tesisatını gözden geçirip, tedbirlerinizi alırsanız sorun çıkacağını zannetmiyoruz. Bir diğer konu ısıtıcıyı tekneden ayrılırken kapatmanız. Bunun nedeni, sıcak hava üfleyen ısıtıcılar rezistans yardımı ile ısınır, fan sayesinde ortama sıcak havayı dağıtır, aynı zamanda fan rezistansı soğutur. Eğer ısıtıcının fanı siz yokken bozulur ise, rezistans fazla ısınıp yangın riski artar. Sıcak hava üfleyen ısıtıcıların eksisi, devamlı içerideki havayı alıp ısıttığı için, ortamdaki hava kalitesini düşürmesi, çözümü çok kolay arada bir kamarayı havalandırmak.

Kıyıdan elektrik alabiliyorsanız diğer bir seçeneğiniz UFO cinsi ısıtıcılar. Doğru mesafede asarsanız bu ısıtıcıları da tercih edebilirsiniz. Ama her zaman gereken tedbirleri almayı unutmayın.

Teknelerde aynı arabalardaki gibi, motorun soğutma suyunu kaynak alıp, sıcak hava üfleyen sistemler de kullanılabilir. Bunların fazla tercih edilmemesinin tek sebebi ısınmak için motorun her zaman çalışır durumda olmasıdır. Ama seyir halinde kabindekilerin konforu için ya da gittiğiniz yerde arada motorunuzu çalıştırabiliyorsanız önerebileceğimiz güzel bir çözüm. Bu tip bir ısıtıcının teknenizde olması her zaman avantaj olacaktır, sonuçta sadece satın aldığınızda bir maliyeti olup, kullandığınız sürede ısınmak için yakıt maliyetiniz olmayacaktır. Bu tip ısıtıcılarda, (tekne kaloriferi demek daha doğru) bizim tavsiyemiz Heater-Craft Tekne Kaloriferidir. Bu kalorifer 28000 btu/saat e kadar ısınma sağlar. Sistem 12V ile çalışır.Üç kademeli olan fanı 3.9A birinci kademede, 5A ikinci kademede, 7.7A üçüncü kademede aküden enerji harcar, buda seyir halinde olan bir teknede altarnetörün (şarj dinomasının) ürettiği enerjiden düşük olduğu için hiçbir sorun yaratmaz.

Teknede en güvenilir, en ekonomik ısınma yöntemi kuzey ülkelerindeki tekne sahiplerinin de tercih ettiği, dizel ısıtıcılardır. Dizel ısıtıcılar bilindiği gibi ilk, tır, otobüs, karavan gibi kara taşıtlarında kullanılıyordu. Daha sonra sektörün öncülerinden WABASTO ve EBERSPACHER teknelerde kullanılmak üzere, aynı mantıkla çalışan marin modelleri çıkardılar. İlk maliyetleri yüksek gözüken bu ısıtıcıların yaptıkları işe bakılırsa, takmak hiç de mantıksız değil. Böyle bir sistem teknenizde olur ise, teknenizde yani denizde geçireceğiniz vakit artacaktır.

17827

Düşünsenize kışın yani balığın en güzel vakti, balık ve dalış zevkinizi engelleyecek en büyük sorun ortadan kalkıyor, biliyorsunuz ki kamaranız her zaman sıcak. Ya da yelkenlinizi kışın transfer ederken, otomatik pilotunuzu devreye sokuyorsunuz, sıcacık kamarada siz sadece baştaki hatchten gözcülüğünüzü yapıyorsunuz (sakın uyumayın :P ). Kışın dostlarınızı sıcak bir teknede ağırlamanın keyfini de unutmamak lazım.

Dizel ısıtıcıların montajı da zannedildiği kadar zor değildir. Öncelikle çalışma prensibinden kısaca bahsedip, ondan sonra montaj ile ilgili birkaç şey açıklayalım.

Çok sessiz çalışan bu ısıtıcılar, ihtiyaç duydukları mazotu teknenin yakıt tankından sağlarlar. Eğer tekne benzinli ise ya da tankın yeri ve tank delik delmek için müsait değil ise endişe etmeye gerek yok ısıtıcınıza özel 10lt ler civarı bir tank işinizi görür (İrlandaya ihraç ettiğimiz tekneye uygulamıştık hiçbir problem yaşamadık). Ayrı tankın tek dez avantajı, ayrı yakıt takviyesi. Gerçi bu ısıtıcıların ne kadar az mazot harcadığını kullanmaya başlayınca göreceksiniz. Mazotu, sistem kendi içindeki pompa ile çeker ve yine sistemin içindeki yanma odasında damlalar halinde yakar. Mazotu pompa yardımı ile çekerken ve fan üflerken çok az bir elektriğe ihtiyacı vardır, bunuda teknenin aküsünden temin eder. Çektiği enerji çok az olduğu için zararı yoktur. Mazotun yanmasından dolayı oluşacak gazı, kendi egzoz çıkışına bağlanan hortum sayesinde, teknenin arka tarafındaki açılacak egzoz çıkışından dışarıya atar. Burada dikkat edilecek konu egzoz çıkışının bu iş için üretilmiş özel bir çıkış olması. Egzozdan çıkan hava sıcak olacağı için, yanlış kullanılan çıkış teknenin gövdesini fazla ısıtıp, yakacaktır. Egzoz çıkışını su seviyesinin üstüne açın ve su dönüşüne tedbir olarak hortumu deve boynu yapın.
Yanma odasında yaktığı mazotu fan sayesinde kamaralara yönlendirir. Sıcaklık ayarını kamaranın içine koyacağınız kontrol paneli ile yapabilirsiniz. Isıtacağı alana göre farklı kapasitelerde üretilen dizel ısıtıcılar, ısıttıkları havayı Y rekorlar sayesinde birkaç ayrı kamaraya yönlendirilir. Kullanılmayan alanların fan çıkışlarını kapatarak bütün sıcaklığı istenilen yere yönlendirebilirsiniz. Hortumları gözükmeyen yerlerden geçireceğiniz için, muhtemelen ambarlardan, yatak ve oturma grubu altlarından üstüne eşya gelip ezilmeyecek şekilde monte edin. Hortumları basit izolasyon malzemeleri ile izole edin. Dizel ısıtıcıların montajını yaparken dikkat edeceğiniz konulardan biri, ısıtıcının yakıt tankından mazot çektiği en alt nokta motorun çekişinin üstünde olması. Sebebi yakıt tankındaki mazotu ısıtıcının bitirmeyip, seyir için motora yakıt kalmasıdır. Çizime bakarsanız daha iyi anlarsınız.

Isıtıcıları çalıştırırken dikkat edeceğiniz konu, egzozdan çıkan kokunun etraftakileri rahatsız etmemesidir.

Bizim Dizel Isıtıcılarda size önereceğimiz tekneniz 9 metreden küçük ise Wallas 30 D dizel ısıtıcı, eğer tekneniz 9 metreden büyük ise Wallas 40 D dizel ısıtıcı.   Wallas 40 D 4000W gücünde olup Wallas 30 D nin maksimum gücü 3000W tır. Yakıt sarfiyatlarıda güçleri oranında artan iki ısıtıcının değerlerine baktığınızda mazotu kokladıklarını göreceksiniz. Yanma odası ayrı olan Wallas dizel ısıtıcılar ekstra sessiz, güvenli, verimli ve ekonomiktir. Montajı çok kolay olan bu ısıtıcıların ayrıntılarını aşağıda inceleyebilirsiniz.

wallas30d

Wallas 30 D DİZEL ISITICI : 1000W ile 3000W güç üreten bu ısıtıcıların yakıt sarfiyatı 0.1 ile 0.3 litre arsında değişiyor. Maksimum ısıtma kapasitesi saatte 143 metreküptür. 12 V akım isteyen ısıtıcı saatte 1 ile 1.9A güç harcar.

Wallas 40 D DİZEL ISITICI : 1300W ile 4000W güç üreten bu ısıtıcıların yakıt sarfiyatı 0.13 ile 0.4 litre arsında değişiyor. Maksimum ısıtma kapasitesi saatte 224 metreküptür. 12 V akım isteyen ısıtıcı saatte 1.8 ile 4.4A güç harcar.

wallas40d

Isıtıcılar arasında en ekonomik ve pratik çözüm çakmak soketli yani 12V ile çalışan, portatif ısıtıcılardır. Bu ısıtıcıların tek dez avantajları, uzun süreli çalıştırır iseniz akünüzdeki enerjiyi tüketecektir. Yani arada sırada motorun marşına basmanız gerekebilir. Gerçi aynı işi yazında buzdolabı için yaptığımızı unutmamak lazım.
Fiyatlarının uygunluğu ve montaj kolaylığı açısından teknenize mutlaka birer tane koymanızı tavsiye edeceğimiz bu kabin ısıtıcı fanların, ne zaman lazım olacağını bilemezsiniz. Bizim bildiğimiz bir şey var o gün geldiğinde iyi ki almışım diyeceğiniz.

Güçleri 100W ile 250W arasında değişen bu ısıtıcılarda önerebileceğimiz modeller.

Lalizas Sea Power Kabin Isıtıcı Fan , 100 ile 125w güçle üfleyen bu ısıtıcı dilerseniz sadece fan olarakta kullanılıyor. Soğukta çalıştığında 0.6 A, sıcakta ise 7,5 A enerji tüketiyor. CE sertifikası bulunmakta.

2421

Portatif Isıtıcı 12V Çakmak Soketli bu ısıtıcı, sadece fan olarakta çalışabiliyor. Bizim tavsiyemiz, benzer ürünler arasında ısıtma ve üfleme kapasitesi en yüksek olan bu ürün olacaktır. Sıcak havayı üflediği alan bizim beğendiğimiz diğer bir özelliği. CE sertifikası bulunmakta.

12v-isitici

En başta hatch, lomboz, kabin kapısı yada soğuk havanın girdiği başka bir yer, bunların fitillerinde (conta)  sorun var ise, o sorun giderilmemli.

Fakat bizce önemli olan, teknede üşmemek değil,  tekneyi üşümeyeceğiniz hale getirmektir.

Wallas 88 DU Dizel Seramik Ocak, hayır yanlış yazmadık dizel seramik ocak. Bu çok şık seramik ocak Wallasın patentli ürünüdür. Bu ocak sayesinde özellikle bayanlar seramik ocağın şıklığına ve temizleme kolaylığına jeneratöre ya da lpgye ihtiyaç duymadan kavuşacaklar. Saatte 0.09 ile 0.19 litre mazot sarfiyatı olan bu ocağın 900W ve 1900W iki adet ocağı bulunmakta. 12V enerji ile çalışan bu ocak 19A enerji çekmekte. 1900W ısıtıcı olarak ta kullanabileceğiniz bu ocak kendi özel havalandırması ile ortamın havalandırmasını da sağlar. Bütçeniz ve tekneniz uygunsa bundan daha şık bir seçim olamaz.1 Yorum

  • slm nakliye kamyonumda kullanmak üzere ısıtıcı almak istiyorum webasto yerine daha portatif ve hesaplı bir malzeme olsun istiyorum sea power ve diğer portatif ıstıcı dikkatimi çekti sizin tavsiyeniz nedir aracın aküsüne zarar verirmi ısı verimi nasıl olur mesela eksi 5 – 10 dereceye kadar kabini ısıtabilirmiyim

Yorum veya Sorunuzu Yazın

Current day month ye@r *