Nov
8
2010

Dıştan Takma – İçten Takma Deniz Motorları

DENİZ MOTORLARI YAZI DİZİSİ – 1

DIŞTAN – İÇTEN TAKMA MOTORLAR

Bu yazı serimizde, tekne ve şişme botlarımızda kullandığımız deniz motorları ile ilgili pek çok bilgiyi siz deniz severler ile paylaşmaya çalışacağız. O halde öncelikli konumuz olan içten takma ve dıştan takma motor seçimi ile başlayalım.

Montaj Türüne Göre Motor Seçimi

Deniz motorları, montaj şekli açısından içten takma deniz motoru (inboard) ve dıştan takma deniz motoru (outboard) olarak 2′ye ayrılır.

1) Dıştan Takma Deniz Motorları : (kıçtan takma deniz motoru)

Aynı beygir gücündeki (hp) kıçtan takma deniz motorları farklı şaft boylarında üretilir.  Dıştan takma motor üreticilerinin aynı beygir gücündeki motorlarda farklı boylarda şaft üretmelerinin sebebi, teknelerin montaj aynalarının farklı ölçülerde olması nedeniyle tekneden tam performans elde edebilmektir.

Tekneye doğru şaft boyundaki motorun montajı, performans ve yakıt tasarrufu başta olmak üzere pek çok konuda etkendir.

Şaft boyları temel olarak kısa şaft ve uzun şaft olarak sınıflanır. Ancak bunun haricinde bazı tekneler için ekstra uzun şaft ve ekstra ekstra uzun şaft motorlar da bulunmaktadır.

Hangi tekneye hangi şaft uzunluğu monte edilmesi gerektiğini daha önceki yazımızda anlatmıştık. Yeri geldiği için tekrar değinelim;

Uzun şaft mı? Kısa şaft mı?

Teknenin kıç aynasının üst kısmı ile alt kısmı arasındaki mesafe, teknenin yaklaşık şaft uzunluğunu verir. Bu ölçü;

* 38-43 cm arası ise;  kısa şaftlı motora ihtiyaç vardır.

* 50-55 cm arası ise; uzun şaftlı motora ihtiyaç vardır.

Bu bilgi tekneniz, şişme botunuz (zodyak bot) için doğru şaft ölçüsünde dıştan takma motor satın almanızda yardımcı olur.

Ancak unutmayın ki doğru şaft seçiminden önce, doğru motor gücünü seçmi de oldukça önemlidir.  Önerimiz emniyetiniz için, tekne üreticilerinin CE belgesinde (teknenin kıçında yada dümen konsoluna monte edilmiş plakette yada size verilen tekne kullanma kılavuzunda görebilirsiniz)  tavsiye ettikleri maksimum motor gücünün üzerinde motor tercih etmemenizdir. Aksi halde  motor gücünden kaynaklanan maddi/manevi kazalarda (montaj yerlerindeki sorunlar, tekne iskeletinde ve gövdesindeki sorunlarda ve hatta teknenin alabora olması gibi büyük sorunlarda dahi)  üretici firma sorumlu olmamaktadır.

2) İçten Takma Deniz Motorları :

Teknenin ölçüleri belli sınırları aştığında yada belli tasarım özelliklerinde İçten Takma Motor bir gereklilik olarak ortaya çıkar. Aynı dıştan takma motorlar gibi seçeceğiniz motoru belirlerken tekne üreticisinin CE belgesinde tavsiye ettiği maksimum motor gücünün emniyetiniz için dikkate almanız gereklidir.

Hava Soğutmalı İçten Takma Motor

Daha küçük teknede içten takma motor tercih edilecek ise motor gücünden sonra emniyet ve konfor açısındansırasıyla yakıt ve soğutma prensipleri dikkate alınmalıdır. Benzinli mi? Mazotlu mu? Motor alımı esnasında benzinli motorlar uygun fiyatları nedeniyle tercih edilmektrdir. Fakat ülkemizdeki akaryakıt fiyatlarını düşündüğümüzde ileride cebimizi yakacak bir tercihe de dönüşebilir.

Yakıt seçimi yapıldıktan sonra sıra soğutma sistemine gelir; Su soğutmalı mı? Hava soğutmalı mı? Burada dikkat edilmesi gereken hava soğutmalı motorun konulacağı alanın büyüklüğüdür. Motor dairesi yeterince hava almayan bir tekneye montajı durumunda motorun ömrü uzun olmayacağı gibi yangın riskini de arttıracaktır.

Yazı dizimizin bir sonraki yazısı : YAKIT  ÇEŞİTLİLİĞİNE GÖRE DENİZ MOTORLARI

LAHUR MARINE

*Sitemizdeki yazı, resim, fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.4 Yorum

  • [...] Yazıyı okumak ve paylaşım için lütfen tıklayınız; http://blog.denizdukkani.com/?p=215 [...]

  • [...] This post was mentioned on Twitter by Deniz Dükkanı, Deniz Dükkanı. Deniz Dükkanı said: Dıştan Takma – İçten Takma Motorlar: DENİZ MOTORLARI YAZI DİZİSİ – 1 DIŞTAN – İÇTEN TAKMA MOTORLAR Bu yazı serim… http://bit.ly/bhJ6HL [...]

  • 5,75 prenses rota TEKNE ALDIM 20BGR 4 ZAMANLI MOTOR ALDIK YAKIT BAKIMINDAN SORUN YAŞARMIYIZ BU MOTOR DIŞTAN TAKMALI TEKNE İÇİN KULLANIŞLIMIDIR BU KONU HAKKINDA BENI BILGILENDIRIRSENIZ SEVINIRM… TEŞEŞKURLER ILGINIZE

  • 5,75 PRENSES ROTO TEKNE ALDIM 20 BGR 4 ZAMANLI HONDA MARKA DIŞTAN TAKMA MOTOR BANA TAVSİYE EDİLMEKTEDİR KULLANIM ACISINDAN BANA BU MOTOR YETERLİ GELİRMİ VE TAHMİNİ OLARAK SATTE KAÇ MİL YOL MESAFE KAT ETMIŞ OLABILIRIM VE YA ( SİZİN BU TEKNEYE İDAL TAVSİYE EDEBILCEGINİZ BI MOTOR MODELİ VARMI ) KATOLOKTA MAKSİMUN 25 BG ÖENERİLİYOR … VE KAFAMA TAKILAN DIGER BI KONUDA DIŞTAN TAKMA MOTOR OLCAGI İÇİNYOLCULUK ESNASINDA SIKINTI YAŞATIRMI BANA DENIZDE DIŞTAN TAKMA MOTOR SECMEMDEKI AMAÇ İÇERIDE FAZLA YER KAPLAMASINI ISTEMEDIGIM MANTIKTAN DOLAYI SIZ NEDERSINIZ …. CEVAPLARSANIZ SEVINIRIM İLGINIZE TEŞEKKURLER …

Yorum veya Sorunuzu Yazın

Current day month ye@r *